מרדכי מרגלית

מרדכי מרגלית יליד יח' בסיון תרפ"א (1921), בעיירה שברוסיה הלבנה.

משפחתו סבלה קשות מן המשטר הקומוניסטי עד שבשנת 1933, לאחר שכנוע השלטונות הסוביטיים, ע"י נציגי יהדות ארצות הברית, הרשו השלטונות לקבוצת רבנים של 200 איש לצאת את רוסיה הסובייטית, תמורת תשלום כופר בעד כל אחד מהקבוצה, איתה נמנה גם אביו ומשפחתו. בארץ נתמנה לרב בשכונת נווה-שאנן.

מר מרדכי מרגלית, לאחר לימודיו בישיבת "חברון" וסיום לימודיו בביהמ"ד למורים "מזרחי" בירושלים, חזר לביתו בנווה-שאנן וקיבל משרות בהוראה ובהנהלת בתי-ספר מטעם מחלקת החינוך של הועד הלאומי.במסלול זה, הגיע להוראה בבי"ס "יבנה". בכפר-עטה דאז, הוא לא רק לימד בביה"ס אלא עבר לגור במקום כדי להיות מעורה בחיי הקהילה במקום. כאן הקים משפחה וברבות השנים הוטלה עליו הניהול של ביה"ס.

שנים רבות, עד לפרישתו לגמלאות, שימש מנהל בי"ס "יבנה" ולאחר מכן מנהל ביה"ס התיכון הדתי במקום. למרות עבודתו בהוראה, והתנדבויות צבוריות אחרות, מצא זמן לרכוש השכלה גבוהה באוניברסיטה - עד לקבלת תואר שני.

עם ביסוס רשת החנוך הדתי ופיתוחה, הפך בשקידה את ביה"ס למרכז קהילתי סביבו ליכד ציבור מבוגרים וניהל פעולות תרבות תורניות.תרומתו בקידום החנוך הדתי והפורמלי היתה ניכרת ומשמעותית בקרית-אתא. בנוסף לכך מצא זמן לעסוק בהרצאות ושעורים, בהתנדבות, לכלל ציבור התושבים בעירנו.

על פעולתו זו, נמצא ראוי לשאת את התואר "יקיר העיר".