שלמה נפשי

נפשי שלמה (6.6.1914 - 26.03.1990), נולד בפולין (בעיר זבירצ'ה) , חניך "השומר הצעיר", גדל וקבל את חינוכו והשכלתו כאגרונום בגרמניה, משם עלה ארצה בשנת 1933 . בחיפוש אחר עבודה במקצועו הגיע לכפר -עטה. כאשר לא היתה עבודה במקצועו עבד בסלילת כבישים ועבודות בנין, הניח את היסודות לבנין בית החרושת "אתא" והמשיך לעבוד במפעל כמנהל בכיר עד לסגירתו ב 1985.

בשנת 1933 היה שותף להקמת התא ההסתדרותי בכפר שבמהרה הפך למרכז תרבותי שוקק חיים.

עם הקמת הרשות המוניציפלית בכפר אתא נבחר לחבר המועצה מטעם מפ"ם. בפעילותו המוניציפלית עסק בעיקר בבעיות תרבות וחינוך. שלמה נפשי היה פעיל בהקמת בית הספר התיכון הראשון "דביר", חבר פעיל ומדריך ב"הגנה" ולאחר מכן קצין במילואים. ביוזמתו הוקמה את האנדרטה לזכר הנופלים במלחמת השחרור ולידה גן הזיכרון. במשך שנים ניהל את טכסי יום הזיכרון שנערכו שם.

פעל בהתנדבות במשך כל השנים כצופה מטראולוגי יחיד בישוב ובאזור כולו. שלמה נפשי ז"ל היה בין מיסדי לשכת בני ברית "אושה" בקרית אתא, מלא בו שורה של תפקידים: היה נשיא הלשכה, מזכיר,פעל בשטח התרבות ואת כל תפקידיו מלא ברצינות, נאמנות ומסירות רבה. פעל לקליטת קבוצת נוער עולים מאתיופיה. למרות קשיי השפה והתרבות, היה להם לחבר, ידיד ומדריך ועל פעולה זאת צויין לשבח ע"י מחלקת הקליטה.

עם פרישתו של נפשי שלמה ז"ל לגימלאות, התנדב לשרות למען הקשיש ולרווחתו. בין שאר פעולותיו היה מביא ארוחות חמות לביתם של קשישים חולים המרותקים למיטתם.על פעילתו זאת קבל בשנת 1988 תעודת הצטיינות מידי שר הרווחה דאז מר משה קצב בטכס רב רושם שנערך בירושלים במלאת 40 שנה למדינת ישראל. שלמה נפשי היה "יקיר ההסתדרות" וקבל ב1989 תעודת הוקרה מטעם מועצת פועלי חיפה על פעולותיו לרווחת הגימלאים.

מחלה קשה הכריעה אותו, הוא נפטר ב כ"ט באדר תש"ך, בן 75 היה במותו.

הניח אחריו אשה - יהודית , בן יאיר תת אלוף (במיל) בעל עיטור העוז במלחמת יום הכיפורים, בת חבצלת ד"ר לחינוך ו - 5 נכדים.

כתבה: חבצלת פדרליין נפשי.